Współpracujemy z

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dyskusje z forum

 • Odp: Rower dla kobiety
  I am very happy to have the opportunity to read this useful content.
 • Odp: Premium Rush, Ride like hell - film o kurierach rowerowych
  I feel that this is a very good content. I like it very much because it is very useful.
 • Odśnieżanie dróg rowerowych 2018
  Odśnieżanie dróg rowerowych i chodników - stan na dziś. Ostatnie zdjęcie to chodnik przy ul. Solskiego (nigdy nie jest odśnieżany)Jedyny ratunek w ociepleniu klimatu
 • Odp: Malowanie roweru - sprayplast
  Pozbądź się starego lakieru – po rozkręceniu roweru należy pozbyć się starej powłoki lakierniczej. Zetrzyj ją papierem ściernym. Praca ta wymaga dokładności, jest czasochłonna i męcząca. Jednak dołóż wszelkich starań aby wykonać ją jak najdokładniej. W sklepach można kupić specjalne środki tzw. ściągacze starego lakieru. Ramę maluje się takim produktem, a po kilku minutach ściąga się stary lakier szpachelką. Środek taki w cale nie ułatwia pracy. Przed malowaniem możesz także naprawić niedoskonałości ramy. Wszelkiego rodzaju wgniecenia zamaskuj używając szpachli samochodowej. Gdy jest już wszystko gotowe odtłuść wszystkie elementy, które chcesz pomalować. Możesz do tego wykorzystać benzynę ekstrakcyjną, rozpuszczalnik, czy płyn „Ludwik” rozpuszczony w wodzie.Nałóż podkład – gdy rama jest już odpowiednio przygotowana do malowania przychodzi kolej na nałożenie podkładu. Pamiętaj o odpowiednim jego doborze. Do jasnego koloru bazowego wybierz równie jasny podkład i odwrotnie do ciemnej bazy zastosuj ciemny pod...
 • Odp: Rower jako sposób na odchudzanie
  Bardzo popieram taką jazdę, ale nie zrozum mnie źle – to zabija przyjemność. To znaczy, jeśli jazdę na rowerze traktujesz jako narzędzie do odchudzenia: Dziś 60 kilometrów, jutro 40 kilometrów, pojutrze regeneracja, następnie 100 kilometrów itd. Masz ścisły plan i się go trzymasz – efekty z pewnością się pojawią. Jednak trzeba sobie zostawić margines przyjemności. Niekoniecznie jechać dla planu, ale by po prostu zobaczyć ciekawe miejsce.

Szukaj

Polub nas :-)

Co to jest Masa Krytyczna? Email

Idea Masy Krytycznej

Przejazd rowerowy Masy Krytycznej jest wyrażeniem swojej obecności na ulicy, podkreśleniem tożsamości i solidarności rowerzystów. Pojedynczy rowerzysta jest dla kierowcy niewidoczny, a dla decydenta - nieważny. Co innego kilkuset (albo [nie] daj Boże kilka tysięcy!) rowerzystów w jednym miejscu i o jednym czasie: są widoczni, zaraźliwi i robią wrażenie.
Masa jest wyrazem wolności poruszania się. Rowerzyści na ulicach zazwyczaj są tej wolności pozbawieni ze względu na wielki i niebezpieczny ruch samochodów. Masa Krytyczna przez swoją wielkość, gęstość i intensywność przywraca rowerzystom na ulicy bezpieczeństwo i wolność. Przynajmniej na chwilę.
Masa Krytyczna jest luzacką zabawą, w miarę możliwości z muzyką i sztukami wszelakimi (teatr uliczny, happening). Jest wspólnym spędzaniem czasu: grupowym powrotem rowerzystów z uczelni, pracy czy innych zajęć przez miasto.

Im więcej rowerów tym lepiej

Z kart historii

Wszystko zaczelo się 27 wrzesnia 1992 roku, kiedy to 4 przypadkowych cyklistów spotkało sie na ulicach San Francisco. Od tego czasu spotykaja sie oni regularnie, w kazdy ostatni piatek miesiaca aby wspolnie jezdzic na rowerze. Bardzo szybko idee ta podchwycili rowerzysci z innych miast i dzisiaj podobne imprezy odbywaja sie w ponad 230 miastach na swiecie, a liczba ta wciaz rosnie. Na niektore z nich przyjezdza kilkuset, a nawet kilka tysiecy rowerzystow (Londyn, Sydney, Melbourne, San Francisco...).
W Polsce Masy Krytyczne odbywaja sie już od 1998 r. Pierwsze miały miejsce w Warszawie. Teraz masy odbywaja sie w kilkunastu miastach Polski i są to Bełchatów, Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kraków, Legionowo, Lublin, Łódź, Olsztyn , Ostrołęka, Otwock, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sanok, Stargard Szczeciński, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław , Zielona-Góra.

Im więcej rowerzystów, tym lepiej

Masa Krytyczna jest to duża i stale rosnąca grupa jadących razem rowerzystów (w takiej sytuacji znanych także niekiedy jako Masoni Krytyczni). Encyklopedyczne znaczenie masy krytycznej to "minimalna masa materiału rozszczepialnego w określonym układzie geometrycznym i przy współdziałaniu z innymi materiałami wywołująca samorzutną reakcje łańcuchową". I o to właśnie chodzi - zebrać w jednym miejscu i w jednej chwili tak wielu rowerzystów, że nastąpi rodzaj reakcji łańcuchowej i następni rowerzyści zaczną pojawiać się samorzutnie.

"Nie blokujemy ruchu ulicznego, my nim jesteśmy"

Masa jest działaniem bez przemocy (non-violence), bez chamstwa i agresji (to jest trudne, ale możliwe). Masa nie blokuje ruchu ulicznego tylko jest ruchem ulicznym - po prostu zamiast korka samochodowego mamy korek rowerowy, równie legalny jak ten pierwszy, bądź tłumacząc dosłownie z oryginalnego hasła: "Nie blokujemy ruchu ulicznego, my nim jesteśmy" [We don't blocking trafic, we are the trafic!].

warszawska masa krytyczna

 

Przejazdy rowerowe Masy Krytycznej w Bydgoszczy

Masa Krytyczna odbywająca się w Bydgoszczy jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna w każdy ostatni piątek miesiąca i rusza spod Hali Łuczniczka przy ul. Toruńskiej. Masa jedzie bez względu na pogodę, porę roku oraz wszelkie przeciwności, zawsze o stałej porze czyli o godzinie 18:00. Zwykle czekamy kilka minut na spóźnialskich.
Idea Masy Krytycznej w Bydgoszczy pojawiła się w 2004 r. za sprawą Ś.p. Adama Sztejki. Inicjatywa ta trwa do dziś. Więcej na temat historii masy i jej perypetii możesz przeczytać w  pamiętniku, w którym zgromadzone są relacje z przejazdów.
Przełomowym w historii Bydgoskiej Masy Krytycznej okazał się 2010 rok. Zalegalizowanie przejazdów, zabranie głosu w sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście i założenie stowarzyszenia zadecydowały o tym, że BMK przestała być grupą anonimowych rowerzystów, a stała się rozpoznawalną organizacją rowerową.
W ramach przejazdów Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna nawiązało współpracę z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku, w którym na zakończenie letnich przejazdów odbywały się ogniska, a także - Grupą Ratowniczą "Wstań", Strażą Miejską oraz Policją. Flaga SBMK pojawiła się także na Rajdzie Galerii Pomorskiej, Europejskim Dniu bez Samochodu oraz na rajdzie z okazji Dnia Serca.
Przejazdy Masy Krytycznej są przejawem walki o poprawę rowerowej infrastruktury, ale grupa skupiona wokół  stowarzyszenia nie ogranicza się jedynie do takich środków. Petycje składane w Urzędzie Miasta dały efekt w postaci wywołania dyskusji o ścieżce rowerowej na ul. Gdańskiej oraz ograniczenia ruchu samochodowego w obrębie Starego Rynku.

Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bydgoszcz Rowerowa została zorganizowana debata "Stary Rynek bez Samochodu", po której drogowcy zapewnili o wprowadzeniu zmian w obrębie bydgoskiej Starówki po jej rewitalizacji. Wprawdzie oczekiwania rowerzystów były większe, ale taka deklaracja też zobowiązuje. Natychmiastowy efekt dało inne podanie, po którym Rada Miasta zgodziła się na przewóz rowerów środkami komunikacji miejskiej. SBMK uczestniczyło również w konsultacjach w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, w wyniku których wybrano lokalizacje stojaków z propozycji nadesłanych do drogowców w ramach akcji "Wnioskuj o stojak". Podobne konsultacje zostały przeprowadzone z władzami LPKiW, które również zakupiły kilka stojaków. Rowerzyści włączają się również w działalność charytatywną, czego efektem była zbiórka 13,5 l krwi w trzy godziny. W grudniu po raz pierwszy w Bydgoszczy odbyło się spotkanie opłatkowe bydgoskich rowerzystów, co miało też zintegrować amatorów dwóch kółek.

Obecnie Bydgoska Masa Krytyczna działa już jako stowarzyszenie i prowadzi przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Bydgoszczy. Najważniejsze cele na przyszły to zachęcenie większej liczby rowerzystów do uczestnictwa w przejazdach, organizacja Święta Cyklicznego i rozpoczęcie współpracy z nowymi władzami Bydgoszczy.

 

comments